Nyugalmat keresni

Norden gyermekkori emlékeinek kísértő árnyaitól keresne nyugalmat, de nem talál. Felmenekül egészen a hegyekben élő barátjához, Perkolához, az öreg pásztorhoz, aki már megtalálta a maga nyugalmát és megkötötte békéjét a hegy szellemével.
Részlet a könyvből.

– Neked is nyugalmat kellene keresned! – summázta mozdulatlanságba révedve a hallottakat Perkola.
– Miféle nyugalmat? – vágta oda hanyagul Norden. – Az egyedüli nyugalmam akkor van, ha ide feljövök hozzád. Amint visszatérek a tanyára, minden nyugalmam oda. Rengeteg a munka az állatok körül. A gyerekekkel is állandó csatát vívok. Hol ez a bajuk, hol az. Azt sem tudom, Majtának hogyan tanítsam meg a helyes beszédet. Az a csöppség még máig nem tudja kiejteni az „r" betűt.
– Nem ilyen nyugalomra gondoltam én.
Norden a völgy felé fordította fejét. Zaklatottságát félretéve próbált megmaradni az elé táruló látványnál és a hely szelleménél, de kevés sikerrel. Jupó mindig felizgatta ôt, akárcsak fiát, Tirmit. A különbség csak annyi volt, hogy míg ô teljesen kikelt magából, hogy hogyan lehet ilyen felelőtlen az apja, addig Tirmi lecsendesedett, és magányként élte meg a nagyapja hiányát. Amire persze az állatok között keresett gyógyírt magának.
„Ugyan miféle nyugalom lehet még?" – merengett magában Norden. – „Ugyan hogyan tudnék nyugodt lenni, ha nem tanított rá meg az apám?" – szemeit lassan elöntötték emlékei és könnyek formájában próbáltak kitörni gödreiből, de még ezt sem tudta magának megengedni. Valami a mélyről belé fojtotta.
– Ne kívül keresd a nyugalmat, hanem belül. Nem találhatsz nyugalmat odakint, ha belül minden forrong és a feje tetején áll.
Norden visszavitte tekintetét az öregre, aki mozdulatlanul, békésen belepipázgatott a kezdődő szürkületbe.
– De mi van, ha kint is a feje tetején áll minden? – kérdezte alig hallhatóan.
– Csak akkor, ha belül sincs rend.
– De nem tudok belül nyugodt lenni, ha körülöttem munka munka hátán, és a családom is folyamatos gondoskodást igényel.
– Figyeld meg a fákat. Láttál már nyugodtabb létformát?
– Egy fa nem dolgozik, és nem is érez – legyintett Norden. – És egyébként sincs családja.
Perkola kivette szájából a már szinte odanőtt pipát, kezét térdére helyezte, kissé előredőlt és egyenesen Norden szemébe nézett.
– Egy fa folyamatosan dolgozik, s többet érez, mint te vagy én. A családja pedig az egész erdő és annak minden lakója. – karját felemelte és végigmutatott a tájon, szemével követve saját mozdulatát. – Rokona a völgy, a folyó, a sziklák és a köztük és bennük megbúvó élet. Folyamatosan táplálja családját, meleget ad nekik, lakóhelyül szolgál, védelmezi ôket. Ez szerinted nem munka? – mormogta az öreg.
Norden végigpásztázta tekintetével a tájat és kereste az imént elhangzott szavak jelentését. Alaposan szemügyre vette a völgyet, a hegyet, az erdőt, a fákat, majd lehajtott fejjel maga elé nézett.
– De ez nem olyan munka.
– Így van – vágta rá az öreg – ez nem olyan. Ez valamivel többet ad. Egy fa nem vesz el, csak amennyi épp kell neki. Csak annyi vizet szív fel gyökereivel, amennyire szüksége van, s nem fél attól, hogy a gondviselés elvenne tőle bármit is. Mindent, amit kap, azt vissza is adja a környezetének, a családjának. Ő nem önmagáért él és növekszik. Feladatát nem értheted meg, mert már rég túlnőtt rajtunk, embereken. Érzései csak a közösség felé vannak. Folyamatosan kapcsolatban van az éggel és a földdel. Ezalatt mi, emberek már magunkkal sem tartjuk a kapcsolatot. Próbálunk túlélni, holott csak élni kellene. Próbálunk mindent túlélni, holott csak velük együtt kellene élni.

Az alábbiakban még több részletet olvashatsz az I. kötetből.

Majta megmutatja édesanyjának, hogy milyen kellemes is lehet egy esős nap, s hogy ha az ember odafigyel, akkor milyen csodákra nyílhat ki a szeme a szakadó esőben. Részlet a könyvből.

Tirmi és Ciporján megismerkednek a sárkányokkal, s ahogyan Kecele bácsi belemerül a tűzokádók világának lefestésébe ismét előkerülnek a tündérek. Részlet a könyvből.

Tirmi, a kilenc éves fiú nagy bánatában bolyong az erdőben, amikor is megtalálja a legendákkal fűtött levegőjű, tenyérnyi tisztást és az ott magasodó faóriást. Leül hát az égig érő fa tövébe, ahol egy csodás felfedezésre jut. Részlet a könyvből.


HA MÉG TÖBB RÉSZLET ÉRDEKEL AZ ÉGIG ÉRŐ ERDŐBŐL,
KATTINTS A KÉPEKRE!

>